Vi har i Dansk Tegneserieråd taget et stort skridt i arbejdet med Tegneseriens Hus. Vi har nu en projektleder, som kan føre første fase af opstartsprojektet ud i livet og lande en eller flere aftaler, der skal sikre projektets bæredygtighed hinsides de fem millioner i opstartsmidler, vi tidligere på året fik bevilliget af Kulturministeriet.

 

Lilse Svanholm bringer et omfattende arbejdslivs erfaring til stillingen. Hun har senest været centerchef for sundhedsinnovation i Danske Regioner og har tidligere haft ansvar for indsatser i ATP, Forsvaret og Rudersdal Kommune. Med andre ord nøjagtig den profil, vi har brug for i denne fase af arbejdet med Tegneseriens hus.

 

Vi glæder os nu til at arbejde med hende på at give vores kulturinstitution in spe konkret, levedygtig form. Portræt af Lilse ved min gode kollega i Dansk Tegneserieråds bestyrelse, Christopher Falkenberg!